laptop

Nikogo nie trzeba przekonywać o zaletach Internetu. Niestety wiele osób nie jest świadomych tego, jakie niebezpieczeństwa czekają na jego nieostrożnych użytkowników. Wirusy, hakerzy, spam czy wykradanie wrażliwych danych to tylko niektóre z nich. Aby się przed nimi chronić, na komputerze, tablecie lub smartfonie musi być zainstalowany antywirus.

 


Przed jakimi zagrożeniami chroni oprogramowanie antywirusowe?

wirusy komputerowe – aby zainfekować komputer dołączają się do pojedynczych plików lub całych programów komputerowych. Rozpowszechniają się na przeróżne sposoby. Tzw. robaki potrafią się samodzielnie replikować i rozsyłać (np. przez pocztę e-mail), a trojany tworzą w systemie operacyjnym dziury, przez które przedostają się inne zagrożenia.
ataki hakerskie – mogą być przypuszczone na dowolne urządzenia z dostępem do Internetu (np. komputery, urządzenia mobilne, dyski sieciowe itp.). Hakerzy to osoby dysponujące dużą wiedzą na temat komputerów i ich systemów operacyjnych. Bez problemu potrafią przedostać się do niechronionego urządzenia.
spam – to niestety nie tylko irytująca, niechciana poczta. W wiadomościach-śmieciach mogą być zamieszczone niebezpieczne załączniki. Otworzenie takiego pliku na niechronionym urządzeniu umożliwi złośliwemu oprogramowaniu zainfekowanie komputera lub urządzenia mobilnego.
botnety – to grupy zainfekowanych komputerów-zombie, które cybeprzestępcy wykorzystują do swojej nielegalnej działalności. Botnety coraz częściej są małymi, trudnymi do wykrycia i zablokowania stukturami. Użytkownik komputera-zombie może być w ogóle nieświadomy tego, że jego urządzenie jest częścią botnetu. Alarmujące powinno być wyższe niż normalnie wykorzystanie mocy obliczeniowej urządzenia i wysokie obciążenie łącza internetowego.
Najbardziej zaawansowane antywirusy zapewniają dodatkową ochronę przed wieloma innymi zagrożeniami. Należą do nich m.in. niezabezpieczone zapamiętane hasła, nieodpowiednie treści dla dzieci, złośliwe kody na serwisach społecznościowych, fałszywe strony internetowe, otwarte sieci Wi-Fi czy nieaktualne oprogramowanie. Antywirus zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym przed wszystkimi tymi zagrożeniami, a dodatkowo zabezpiecza także zakupy online i wszelkie internetowe transakcje.
Jakie funkcje powinno mieć dobre oprogramowanie antywirusowe?
Antywirus powinien być łatwy w użytkowaniu i umożliwiać bezproblemowe zarządzanie ochroną. Musi być także odpowiednio zoptymalizowany, aby jego działania w tle nie wpływały niekorzystnie na wydajność pracy urządzenia. Najlepiej gdy jeden produkt oferuje ochronę kilku różnych urządzeń.
Najnowsze oprogramowanie antywirusowe jest tak inteligentne, że identyfikuje niebezpieczne pliki i aplikacje na podstawie danych uzyskanych od użytkowników z całego świata. Na bieżąco poszukuje oznak potencjalnie niebezpiecznych plików, aby nie dopuścić do zaatakowania komputera przez coraz to nowsze zagrożenia z Internetu. Standardem jest już automatyczna aktualizacja bazy danych, dzięki której użytkownik zawsze może być o krok przed hakerami. Antywirus może też przypominać o konieczności zaktualizowania innych programów i aplikacji zainstalowanych na urządzeniu lub automatycznie ściągać ich aktualizacje.
Bezpieczne bankowanie i surfowanie
Wielu użytkowników bankowości internetowej obawia się o bezpieczeństwo transakcji online. Antywirus zapewnia ochronę podczas dokonywania płatności przez Internet poprzez zaszyfrowanie komunikacji pomiędzy klawiaturą a przeglądarką. Ponadto, dzięki dodatkowej ochronie przed tzw. keyloggerami, uniemożliwia wykradzenie danych dostępowych do bankowości internetowej. Oprogramowanie antywirusowe chroni tożsamość użytkownika, bezpiecznie przechowuje jego wszystkie hasła oraz umożliwia mu szyfrowanie i tworzenie kopii zapasowych jego danych.
Wielu internautów spędza nawet kilka godzin dziennie na portalach społecznościowych. Dobry antywirus powinien więc skanować tablicę i aktualności na Facebooku i szukać ewentualnych linków do niebezpiecznych stron. Oprogramowanie antywirusowe może też ostrzegać przed wchodzeniem na inne podejrzane witryny
i blokować pobieranie z nich jakichkolwiek plików.
Antywirus chroni też pocztę-email użytkownika. Skanuje zawartość odebranych wiadomości, usuwa irytujący spam i eliminuje odnośniki do stron phishingowych. Oprogramowanie antywirusowe często posiada też dodatkową funkcję kontroli rodzicielskiej. Dzięki niej rodzice mogą zablokować swoim dzieciom dostęp do nieodpowiednich stron internetowych i ograniczyć pociechom czas dostępu do komputera.
Hakerzy będą bez szans
Cyberprzestępcy coraz częściej próbują przechwycać obrazy z kamer internetowych. Aby im to uniemożliwić antywirus sprawdza czy któryś z procesów lub któraś z aplikacji nie próbuje uzyskać dostępu do kamery internetowej. Jeżeli niepowołana osoba będzie próbowała przechwycić z niej obraz, to oprogramowanie antywirusowe ostrzeże przed tym użytkownika i zablokuje każdą taką próbę.
Na ataki cyberprzestępców może być podatny także router i sieć domowa. Antywirus chroni je i udostępnia użytkownikowi aktualną listę urządzeń podłączonych do domowego Wi-Fi.
Oprogramowanie antywirusowe musi też wykrywać i eliminować luki bezpieczeństwa w zainstalowanych programach i aplikacjach. Nie wolno zapomnieć także o skutecznym firewallu, który będzie na bieżąco monitorował wszystkie połączenia przychodzące i wychodzące i uniemożliwi każdy hakerski atak.
Bądź ostrożny w sieci!
Aby zapewnić sobie skuteczną ochronę przed zagrożeniami z Internetu, należy wybrać takie oprogramowanie antywirusowe, które będzie zawierało jak największą liczbę wymienionych wyżej funkcji. Jednak nawet najlepszy antywirus nie ochroni użytkownika przed skutkami jego nieostrożności lub nadmiernej wiary we własną wiedzę i własne umiejętności z zakresu komputerów i Internetu. Dlatego ważne jest nie tylko posiadanie dobrego antywirusa, ale także rozważne korzystanie z komputera, urządzeń mobilnych i Internetu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj