Stanowi zupełnie inną odmianę istoty leasingu. Mianowicie przybiera charakterystyczną postać, w której to dokonywana jest odwrotność znamienia leasingu. Mianowicie leasing zwrotny polega na sprzedaży swoich środków trwałych przedsiębiorstwu świadczącemu usługi leasingowe. Jednakże sytuacja jest tego typu, iż automatycznie po …

 

Stanowi zupełnie inną odmianę istoty leasingu. Mianowicie przybiera charakterystyczną postać, w której to dokonywana jest odwrotność znamienia leasingu. Mianowicie leasing zwrotny polega na sprzedaży swoich środków trwałych przedsiębiorstwu świadczącemu usługi leasingowe. Jednakże sytuacja jest tego typu, iż automatycznie po podpisaniu umowy, właścicielem środka trwałego, o którym mowa w zawartej umowie jest przedsiębiorstwo leasingowe.

Niestety nie do końca, gdyż siłą rzeczy nie może swobodnie zarządzać owym środkiem trwałym, gdyż kluczową zależnością leasingu zwrotnego jest jego wykup, poprzez dokonywanie comiesięcznych płatności przez przedsiębiorstwo leasingowe względem drugiej strony. W trakcie czasu, w którym są uiszczane opłaty, podmiot gospodarczy, który jakoby odsprzedał swój dotychczasowy środek trwały może go w swobodny sposób użytkować, aż do momentu pełnej spłaty, chyba że umowa stanowi inaczej.

Leasing zwrotny idealnie dopasowuje się do przedsiębiorstw, które w danej chwili mają problemy finansowe i grozi im brak płynności finansowej. Natomiast jeśli przedsiębiorstwo nie posiada środka trwałego, którego mogłoby się zrzecz, przez pryzmat jego nieużyteczności, to nic nie stoi na przeszkodzie, by leasing zwroty był nałożony na środek trwały, który stanowi przedmiot uzyskania przychodu. Siłą rzeczy i tak w okresie jego spłaty, leasingobiorca, czyli osoba odsprzedająca swój środek trwały, będzie mogła z niego nadal korzystać.

Zasadniczo przyjmuje się, iż leasing dostępny jest wyłącznie dla podmiotów gospodarczych i rzeczywiście, taka jest prawda. Jednakże leasing zwrotny stanowi wyjątek, który umożliwia korzystanie z takowej oferty również osobą prywatnym, co prawda z dużym utrudnieniem, gdyż takowa możliwość skierowana jest wyłącznie do osób w podeszłym już wieku.

Mianowicie przedsiębiorstwa leasingowe wychodzą naprzeciw emerytowanym osobą, które w swoim majątku posiadają nieruchomość, która ukazuje się pod postacią domu, bądź też mieszkania. Zdarzają się sytuację, w których to osoba emerytowana nie ma komu przypisać swojej nieruchomości po swej śmierci, z uwagi na różnego rodzaju czynniki. Dlatego też firmy leasingowe wyciągają pomocną dłoń względem tych osób, tym bardziej, że większość tych ludzi posiada niskie emerytury. Dlatego też przekazują dożywotnie comiesięcznie z góry określoną sumę pieniędzy, w zamian za odsprzedanie w ten sposób swej nieruchomości, co łączy się z przejęciem własności nieruchomości przez organ świadczący usługi leasingowe.

Jednakże leasingobiorca ma prawo mieszkać w owym mieszkaniu do póki, do póty nie umrze. Tym samym niezależnie od okresu swojego życia, będzie otrzymywał, aż do swej śmierci comiesięczną sumę pieniędzy, która w każdym miesiącu będzie równa. Natomiast po śmierci owej osoby przedsiębiorstwo leasingowe ma pełne prawo do tejże nieruchomości, jednocześnie zaprzestaje płatności kolejnych rat.

Andrzej Miśko

 

,NULL,2619,1254207093

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj