Czym jest faktoring z regresem? Jak może ułatwić prowadzenie biznesu? Krótki poradnik

Faktoring przyjmuje różne formy. Jedną z najczęściej spotykanych jest faktoring z regresem. Na czym właściwie polega ta usługa i kiedy warto z niej skorzystać? Czy rzeczywiście może pomóc naszej firmie zacząć szybciej się rozwijać?

Na czym polega faktoring z regresem?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia pojęcia faktoringu z regresem musimy ustalić, co właściwie oznaczają usługi faktoringowe. W dużym skrócie – faktoring to jedna z szybkich form finansowania, polegająca na tym, że zewnętrzny podmiot (firma faktoringowa) opłaca wystawioną przez nas fakturę przed terminem spłaty powiększając jej kwotę o cenę usługi (przeważnie ok. 10% wartości opłacanej faktury). Faktoring z regresem, zwany też niepełnym lub niewłaściwym to opłacenie faktury bez przejęcia przez faktora ryzyka. Oznacza to, że faktorant, korzystając z finansowania, będzie musiał zwrócić faktorowi przekazaną kwotę nawet wtedy, gdy kontrahent nie pokryje należności.
Zalety faktoringu z regresem
Jedną z największych zalet faktoringu z regresem jest to, że jest zdecydowanie tańszy niż jakakolwiek inna forma, jaką przybierają usługi faktoringowe. Wynika to przede wszystkim z mniejszego ryzyka jakie podejmuje faktor. Mniejsze ryzyko oznacza również, że potencjalny faktorant może zazwyczaj liczyć na większą kwotę i krótszy czas oczekiwania na decyzję niż w przypadku faktoringu pełnego. Faktoring z regresem to w chwili obecnej najpopularniejszy rodzaj usług faktoringowych dostępnych w Polsce.
Kiedy warto skorzystać z faktoringu z regresem?
Z usługi faktoringu z regresem należy przede wszystkim korzystać ostrożnie. Jeśli nie możemy w stu procentach zaufać kontrahentowi któremu wystawiliśmy fakturę, albo mamy jakiekolwiek sygnały o tym, że termin spłaty może nie zostać dotrzymany, wówczas lepiej będzie albo zrezygnować z usługi, albo poszukać innej formy finansowania (np. faktoringu pełnego).
Z faktoringu korzystają często małe firmy, gdy udało im się wygrać przetarg, który może okazać się dla nich przełomowy. Faktoring z regresem może być w tej sytuacji najszybszą formą uzyskania gotówki niezbędnej do zrealizowania zamówienia. Jeśli zleceniodawcą jest firma o ugruntowanej pozycji na rynku, lub np. skarb państwa – wówczas ryzyko skorzystania z faktoringu z regresem przeważnie warto ponieść. Taka inwestycja dodaje prestiżu i o ile zostanie wykonana w terminie i w sposób satysfakcjonujący klienta sprawia, że nasza pozycja na rynku szybko się poprawi.
Faktoring z regresem może też okazać się skutecznym sposobem na uniknięcie kosztów wyższych niż opłata na rzecz faktora. Jeśli firma ma zobowiązania, a nie ma środków na to, aby na bieżąco jej pokrywać wówczas skorzystanie z faktoringu może zapobiec zerwaniu kontraktu, naliczeniu kar finansowych czy odsetek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj