Spółka komandytowa jest specyficzną formą spółki handlowej, która powinna być zawarta w postaci aktu notarialnego. Jest bardzo korzystną formą współdziałania osób o zróżnicowanym kapitale, pozwala prowadzić bardzo szeroko pojętą działalność dzięki czemu wspólnicy posiadają sporą swobodę jeżeli chodzi o rozłożenie odpowiedzialności za spółkę. Spółka ta …

Spółka komandytowa jest specyficzną formą spółki handlowej, która powinna być zawarta w postaci aktu notarialnego. Jest bardzo korzystną formą współdziałania osób o zróżnicowanym kapitale, pozwala prowadzić bardzo szeroko pojętą działalność dzięki czemu wspólnicy posiadają sporą swobodę jeżeli chodzi o rozłożenie odpowiedzialności za spółkę.

Spółka ta jest świetną formą pozyskiwania wspólników, a tym samym kapitału poprzez wspomniane już wyłączenie części wspólników z odpowiedzialności za spółkę – komandytariuszy. Należy jednak zauważyć, iż spółka komandytowa musi posiadać minimum jednego wspólnika który będzie odpowiadał za zobowiązani spółki bez ograniczeń całym swoim majątkiem – komplementariusz, oraz przynajmniej jeden wspólnika którego odpowiedzialność jest ograniczona (odpowiada za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej) – komandytariusza.

Warto również zauważyć, że zyski poszczególnych udziałowców zależą od Ich skłonności do ryzyka. Dlatego na tej podstawie komplementariusze mają większe udziały w zyskach, naturalnie z uwagi na fakt, że odpowiadają za zobowiązania spółki całym swym majątkiem. Spółka jest reprezentowana przez komplementariuszy, których na mocy umowy spółki oraz prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono praw do takowego reprezentowania przedsiębiorstwa, natomiast komandytariusz może reprezentować spółkę lecz jedynie jako pełnomocnik.

Odnośnie odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki wyróżnia się kilka wyjątków takich jak: dokonywanie przez komandytariusza w imieniu spółki czynności prawnej nie ujawniając przez niego swego pełnomocnictwa, reprezentowanie spółki przez komandytariusza który nie ma umocowania lub przekroczy jego zakres. W takich oto wymienionych wyjątkach komandytariusz odpowiada za skutki swych posunięć przed osobami trzecimi tak jak komplementariusz czyli bez ograniczeń.

Plusy (+)

1. Ograniczenie odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej.

2. Brak określonych wymagań dotyczących sumy komandytowej.

3. Komandytariusze mogą działać w imieniu spółki wyłącznie jako pełnomocnicy.

4. Łatwe pozyskanie inwestora, z uwagi na fakt stania się komandytariuszem wewnątrz spółki.

Minusy (-)

1. Konieczność sporządzenia umowy spółki w postaci aktu notarialnego.

2. Nie posiada osobowości prawnej.

3. Musi być prowadzona pełna księgowości.

Andrzej Miśko

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj