Spółka cywilna jest formą organizacyjną działalności gospodarczej, która jest oparta na wzajemnym zaufaniu osób tworzących spółkę. Dlatego jako zabezpieczenie powinna być sporządzona umowa między członkami, którzy tworzą spółkę. Umowa taka nie musi być spisana w formie pisemnej aczkolwiek, zaleca się jednak sporządzenie w tej formie dla celów dowodowych na …

Spółka cywilna jest formą organizacyjną działalności gospodarczej, która jest oparta na wzajemnym zaufaniu osób tworzących spółkę. Dlatego jako zabezpieczenie powinna być sporządzona umowa między członkami, którzy tworzą spółkę. Umowa taka nie musi być spisana w formie pisemnej aczkolwiek, zaleca się jednak sporządzenie w tej formie dla celów dowodowych na przykład w momentach sporów występujących między wspólnikami.

Koniecznym elementem umowy jest wskazanie wspólników, określenie celu gospodarczego w którym została zawiązana, rodzaj działalności, i wartość wniesionych wkładów (pieniężnych, bądź też w postaci aportu). Warto dodać, iż taka spółka nie ma wyznaczonego minimum kapitałowego. Kluczową kwestią dotyczącą spółki cywilnej jest informacja, iż takowa spółka nie posiada osobowości prawnej. Co przejawia się tym, że wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania przedsiębiorstwa własnym majątkiem. Efektem takiej odpowiedzialności za zobowiązania spółki jest możność wybrania, przez wierzyciela, dowolnego ze wspólników na którym dokona egzekucji majątkowej. Tak więc należy
liczyć się z takim ryzykiem wybierając taką formę organizacyjną przedsiębiorstwa.

Należy pamiętać, że wystąpienie ze spółki nie oznacza, że przestaniemy odpowiadać za zobowiązania owego przedsiębiorstwa, aczkolwiek wyróżniamy dwie sytuacje, pierwsza kiedy zobowiązania zaciągnięte przez spółkę miały miejsce zanim odeszliśmy i druga, kiedy zobowiązania spółki miały miejsce po naszym wystąpieniu z niej. W pierwszej sytuacji nadal odpowiadamy za zobowiązania, z kolei w drugiej sytuacji już nie. Podobna sytuacja jest w tedy, kiedy spółka nabywa nowego wspólnika, gdzie owy wspólnik nie odpowiada już za zobowiązania, które spółka zaciągnęła jeszcze przed jego wejściem do tej działalności.

Art. 26 § 4 Kodeksu spółek handlowych nakazuje wspólnikom przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną w momencie, gdy przychody netto w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość 800 000 EURO.

Plusy (+)

1. Możliwe wszystkie formy opodatkowania.

2. Każdy ze wspólników ma wpływ na podejmowanie decyzji, prowadzenie i reprezentowanie spółki.

3. Swobodne formułowanie treści umowy.

4. Najprostsza i najtańsza forma prowadzenia wspólnego przedsiębiorstwa.

. Stosunkowo niskie koszty założenia spółki.

6. Brak minimalnej bariery kapitałowej.

Minusy (-)

1. Brak osobowości prawnej.

2. Odpowiadanie swoim prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki przez wszystkich wspólników.

3. Każdy wspólnik musi rejestrować się osobno

4. Brak możliwości na prowadzenie w takiej formie organizacyjnej działalności w większym rozmiarze.

5. Dużym problem związany z pozyskaniem inwestora.

Andrzej Miśko

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj