Spółka akcyjna jest formą spółki handlowej, która jest często stosowana w dużych, a niekiedy średnich przedsiębiorstwach, lecz niestety jest bardzo skomplikowana (złożona) i potrzeba kutemu dużego kapitału. Mówimy tu o kapitale zakładowym nie mniejszym niż 500 000,00 zł (niegdyś 100 000,00 zł) co w konsekwencji utrudnia proces rejestracji. Powodując rzadsze …

Spółka akcyjna jest formą spółki handlowej, która jest często stosowana w dużych, a niekiedy średnich przedsiębiorstwach, lecz niestety jest bardzo skomplikowana (złożona) i potrzeba kutemu dużego kapitału. Mówimy tu o kapitale zakładowym nie mniejszym niż 50 000,00 zł (niegdyś 100 000,00 zł) co w konsekwencji utrudnia proces rejestracji. Powodując rzadsze występowanie spółek akcyjnych jednoosobowych aniżeli składające się z wielu udziałowców (przez słowo udziałowiec mamy na myśli osoby jak również firmy, które posiadają akcje emitenta).

Nieodzowną zaletą formy organizacyjnej przedsiębiorstwa jest fakt, że zarząd nie odpowiada za zobowiązania spółki swoim prywatnym majątkiem. Tak wiec jeśli na spółkę będzie nałożona windykacja z tytułu nieuregulowanych należności względem wierzycieli, to zarząd przedsiębiorstwa może spać spokojnie, gdyż niema prawa, by komornik wszedł na prywatnym majątek któregoś z właścicieli podmiotu gospodarczego. Sytuacja się zmienia kiedy to spółka ma zobowiązania względem Skarbu Państwa Np. z tytułu niezapłaconych podatków. Dlatego też kiedy owe zobowiązania przewyższają wartość spółki, to Państwo ma wówczas prawo wejść na prywatny majątek dłużnika.

Kolejnym wymogiem, który po części już został nadmieniony, jest wymóg dotyczący minimalnej liczebności osób zarządzającymi takową spółką – wymagana jest co najmniej jedna osoba, lecz jest jednak jeden wyjątek, spółka akcyjna nie może być zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Istnieje także narzucone z góry minimum dotyczący nominalnej wartości akcji która wynosi 1 grosz (niegdyś 1zł) cały posiadany kapitał owej spółki akcyjnej dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej.

Statut spółki akcyjnej należy zatwierdzić w formie aktu notarialnego natomiast nazwa tego podmiotu musi posiadać oznaczenia spółki akcyjnej. Dlatego na tej podstawie dopuszcza się nazwę spółki z dopiskiem – „S.A.” – naturalnie wstawiając ów skrót za nazwą spółki. Ważną informacją dotyczącą tego zagadnienia jest fakt, iż po zarejestrowaniu takowej działalności gospodarczej, spółka akcyjna nabywa osobowość prawną, czego następstwem jest odprowadzanie należnego podatku dochodowego od osób prawnych. Powszechnie zaleca się zatrudnienie specjalistów w dziedzinie prawa oraz należy pamiętać, że trzeba prowadzić pełną księgowość w spółce akcyjnej. Z kolei należy wspomnieć, iż rejestracja podmiotu formy prawa handlowego odbywa się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Plusy (+)

1. Możliwość łatwego pozyskania kapitału poprzez emisję nowych akcji oraz obligacji na rynku kapitałowym.

2. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki.

3. Łatwość sprawdzenia wiarygodności spółki przez potencjalnych kontrahentów dzięki jawności danych finansowych przedsiębiorstwa.

4. Zarząd spółki nie odpowiada za zobowiązania przedsiębiorstwa własnym majątkiem.

Minusy (-)

1. Zarząd odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania wyłącznie wobec Skarbu Państwa. (Np. za nieuregulowane podatki)

2. Wysoki kapitał zakładowy.

3. Czasochłonny, drogi oraz skomplikowany proces rejestracji jak i likwidacji

4. Wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości (wspomniane już zalecenie o zatrudnieniu specjalistów, co łączy się z większymi kosztami.)

5. Możliwość wrogiego przejęcia.

Ważniejsze dokumenty prawne dotyczące spółki akcyjnej:

1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych – Tytuł III Dział II Kodeksu Spółek Handlowych – ten fragment zawiera szczegółowe informacje dotyczące wymagań stawianych przed spółką akcyjną jak i wewnętrznych oraz zewnętrznych stosunkach.

2. Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.


Andrzej Miśko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj