Outsourcing IT – najpopularniejsze mity

Szybko wzrastająca firma potrzebuje silnego zaplecza IT. Z tego właśnie powodu wielu przedsiębiorców decyduje się korzystać z usług software house’ów – dają one dostęp do kompetencji programistów bez konieczności prowadzenia żmudnego procesu rekrutacji. Outsourcing IT – tak jak inne nowe rozwiązania na rynku – wciąż budzi jednak obawy. Wiele z nich jest jednak nieuzasadnionych. Poniżej obalamy więc kilka najpopularniejszych mitów na ten temat.

1. Outsourcing IT sprawia, że tracisz kontrolę
Wiele osób odczuwa obawę związaną z faktem, że obsługa informatyczna firm w większości przypadków zakłada brak bezpośredniego kontaktu z osobami świadczącymi usługę. W dzisiejszych czasach istnieje jednak wiele metod komunikacji i weryfikacji pracy, które skutecznie ułatwiają kontrolę nad wykonywaniem zadań – od zwykłej korespondencji mailowej czy rozmów poprzez komunikatory, aż po narzędzia do śledzenia czasu pracy i organizacji zadań. Korzystanie z nich da ci pewność, że pieniądze zainwestowane w outsourcing informatyczny nie zostały wyrzucone w błoto.
 
2) Outsourcing informatyczny to usługa dla wielkich firm
Wielu przedsiębiorców z sektora MŚP nie decyduje się na outsourcing IT, ponieważ uważa, że to usługa skierowana do większych graczy. Tak naprawdę jednak to właśnie oni mogą najbardziej skorzystać na zatrudnieniu zewnętrznej firmy. Dlaczego? Ponieważ zespół IT to wydatek, na który niewielkie biznesy rzadko kiedy mogą sobie pozwolić. Koszt zatrudnienia programisty to nie tylko jego pensja, ale również sprzęt, na którym będzie pracował czy sam proces rekrutacji, w który będzie trzeba zaangażować osobę z zewnątrz, będącą w stanie zweryfikować sylwetki kandydatów.
3) Outsourcing IT to zawyżanie kosztów i wydłużanie czasu pracy
Dość popularny pogląd głosi, że maksymalne wydłużenie realizacji projektu leży w interesie firm oferujących outsourcing informatyczny. Taka postawa kłóciłaby się jednak z logiką – narażałaby software house na utratę zaufania wśród klientów. Sztuczne zawyżanie kosztów projektu sprawiłoby, że firma nie mogłaby liczyć na dalsze rekomendację – a opinia w środowisku w dobie social mediów jest przecież równie ważna (o ile nie ważniejsza!) co sprawny marketing.
 
4) Obsługa informatyczna firm zmniejsza twoje zaangażowanie w projekt
Współcześni przedsiębiorcy szanują nie tylko swoje pieniądze, ale również czas poświęcany na wykonywanie określonych zadań. Zatrudnienie zewnętrznego dostarczyciela usług IT jest więc świetnym sposobem na ograniczenie swojego zaangażowania w niektóre projekty. Nie oznacza jednak, że outsourcing informatyczny zupełnie zwalnia cię z konieczności uczestniczenia w konsultacjach czy zdejmuje z ciebie całą odpowiedzialność za powodzenie zadania. Każdy projekt, aby zakończył się sukcesem, będzie wymagał wkładu pracy zarówno po stronie zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy.
5) Stała stawka zda egzamin
Założone z góry wynagrodzenie za projekt sprawdzi się tylko w przypadku naprawdę niewielkich zleceń. Co więcej, taki typ rozliczenia rodzi też kilka zagrożeń. Ustalona stawka zamyka wiele możliwości. Rozszerzenie projektu o dodatkowe działania spoza umowy będą wiązały się z nie tylko z kosztami, ale też dodatkowymi godzinami pracy. Przy stałem stawce istnieje również ryzyko celowego zawyżania ilości roboczogodzin potrzebnych na zrealizowanie projektu.
6) Nigdy nie wiesz, na co możesz liczyć
Z pozoru może wydawać się, że skoro praca nad projektem będzie odbywać się na odległość, a Twoja kontrola nad jego realizacją jest bardziej ograniczona niż przypadku działań prowadzonych wewnątrz firmy, nie masz do końca wpływu na jej rezultat końcowy. Tego typu problemy nie są jednak wpisane w charakterystykę takiej usługi jak outsourcing IT. Wszelkie niezgodności wynikają zazwyczaj z innych czynników – źle stworzonej dokumentacji czy nieklarownie przedstawionych wymagań. Jeżeli zadbasz o transparentność komunikacji i wyznaczysz jasne cele projektu, z dużym prawdopodobieństwem ominiesz tego typu przeszkody.
Outsourcing IT wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. Większość z nich można jednak rozwiać już w trakcie pierwszej rozmowy z doświadczonym software house’em: https://studiosoftware.pl/outsourcing-it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj