szkolenie

 W dawnych czasach ukończenie szkoły średniej dawało większość informacji o świecie, które starczały na całe życie. Dziś, gdy postęp w każdej dziedzinie może oznaczać nagłą rewolucję całej nauki, ani studia, ani liceum nie gwarantują, że bez dalszego dokształcania człowiek poradzi sobie w współczesnym świecie. Najbardziej dotkliwie dotyczy to rynku pracy – bez ciągłego uaktualniania wiedzy pracownicy wielu branż nie mają co liczyć na sukces zawodowy.

Coraz częściej dostrzegają to również pracodawcy, a w budżetach wielu korporacji wydatki na szkolenia i kursy dla pracowników to nie mała kwota. Jednak zwraca się ona bardzo szybko, szczególnie w działach innowacyjnych. W jakie kursy i szkolenia warto inwestować?

Kursy z kompetencji miękkich
Jedną z dziedzin, z której bardzo chętnie robi się szkolenia, są tak zwane kompetencje miękkie. Należą do takich takie zagadnienia, jak negocjacje, zarządzanie zespołem, umiejętności sprzedażowe i wszelkie inne kompetencje, pozwalające lepiej pracować, lecz nie związane stricte z danym zawodem. Coraz częściej do uczenia pewnych zachowań w tej strefie wykorzystuje się gry szkoleniowe. Poza faktem, że są one dużo ciekawsze niż zwykły wykład, dają od razu praktyczną wiedzę, jak daną umiejętność zastosować w działaniu.
 
Kursy zawodowe i studia podyplomowe
Niektóre zawody wymagają stałego podnoszenia swoich kwalifikacji nie tylko za pomocą szkoleń, lecz również kursów i studiów. Niektóre profesje mają to narzucone odgórnie, jak na przykład pielęgniarki lub nauczyciele, którzy by awansować, muszą się wykazać odpowiednim tytułem. W innych kolejne studia lub kursy stają się konieczne ze względu na dużą innowacyjność dziedziny i stałe dewaluowanie się danych. Kolejny dyplom pozwala nie tylko uzupełnić braki, lecz także jest cennym papierkiem w przypadku zmiany pracy. Mimo to firmy i tak są zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji swoich pracowników. W cenie zresztą są na rynku pracy takie osoby, które są do tego gotowe, nawet kosztem swojego wolnego czasu.
Kursy językowe
Inną kategorią kursów, które chętnie wykupują dla swoich pracowników, są kursy językowe. Wielu pracowników podszkoliło swój angielski lub niemiecki dzięki firmowej inicjatywie. Akcje tego typu chętnie wspomagała także Unia Europejska, dzięki czemu języków obcych uczyli się zarówno pracownicy budżetówki, jak i sektora prywatnego. Anna Kopycińska z Edun.pl, która prowadziła kursy tego typu, mówi, że to najchętniej wybierana forma doszkalania pracowników, zaraz za szkoleniami z kompetencji miękkich. Znajomość języków obcych, szczególnie angielskiego, pozostawia nadal wiele do życzenia, a coraz więcej firm nawiązuje międzynarodowe kontakty. Dlatego pracodawcy chętnie inwestują w ten obszar wiedzy swoich pracowników.
Jakie kursy dla Twoich pracowników?
Zanim jednak wyślesz swoich pracowników na szkolenia i kursy, wydając przy tym sporo pieniędzy, najpierw warto zdiagnozować słabe punkty i stwierdzić, z jakich dziedzin warto przeszkolić cały zespół, a z jakich poszczególne osoby. Informatyk niewiele skorzysta na szkoleniach sprzedażowych, bo nie taka jest jego rola w firmie. Natomiast asystenci, którzy mają kontakt z kontrahentami z zagranicy obowiązkowo powinni znać angielski i inne języki obce. Dobre rozpoznanie potrzeb pozwoli nie tylko nadrobić odpowiednie braki, lecz także uniknąć niepotrzebnych wydatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj