Czy mając zaległości w BIK można uzyskać faktoring?

Faktoring w dalszym ciągu uznawany jest przez wielu jako ziemia nieznana, którą trzeba omijać szerokim łukiem. Jednak umiejętne wykorzystanie faktoringu może przynieść firmie wiele korzyści i uchronić ją np. przed zatorem finansowym. Więcej o faktoringu oraz formularz kontaktowy do specjalisty znajdziemy pod tym adresem http://faktoring.biz/. A w tym artykule podejmiemy ciekawy temat związany z faktoringiem: czy zaległości w BIK to przeszkoda, by móc skorzystać z faktoringu? Sprawdźmy!

Trochę historii i ważne liczby

Ten rodzaj usług dostępny jest na całym świecie już od lat 50. XX wieku. W naszym kraju – głównie ze względu na ustrój, jaki panował do roku ’89, faktoring pojawił się dopiero ponad 50 lat później – pod koniec lat 90. Bardzo szybko stał się on jednak najbardziej atrakcyjnym oraz popularny, krótkoterminowym finansowaniem przedsiębiorstw. To jak bardzo korzystną usługą stał się faktoring, można zaobserwować na wynikach Polskiego Związku Faktorów. Branża ta szybko się rozwijała – w 2014 roku odnotowano stopę wzrostu na poziomie 17,3%. Na koniec 2016 roku stan ten wyniósł już 20,6%.

Lepszy niż kredyt

Dodatkowo faktoring daje dowolność w wyborze celu wydatków. Faktoring zdecydowanie przewyższa kredyty – głównie za sprawą braku konieczności tłumaczenia się, na co wydajemy z tego tytułu pieniądze. W przypadku otrzymania od banku kredytu może on wprowadzić kontrolę nad wydatkami z otrzymanego kredytu. Firma, która pobiera kredyt – koszty z nim związane są obciążeniem. Kredyt w całości obniża zdolność kredytową naszej firmy. Oznacza to, że w przypadku zaciągnięcia kredytu, zmniejsza on naszą zdolność kredytową, a dodatkowo zmniejsza możliwość zaciągnięcie kolejnego zobowiązania.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa związana z faktoringiem. Jest to zupełnie odwrotna sytuacja – sprzedaż wierzytelności, czyli kwota, jaką otrzymujemy od faktora, którą dostajemy za odsprzedanie naszych faktur, będzie stanowić nasz przychód. Faktoring nie obniża zatem naszej zdolności kredytowej – wręcz przeciwnie, dzięki niemu możemy zwiększyć naszą zdolność kredytową.

Jakie zatem warunki należy spełnić, aby skorzystać z tego rodzaju narzędzia?

Głównym punktem, jaki należy spełnić to brak negatywnej historii kredytowej BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Dodatkowo nie możemy mieć zadłużenia, które zostało odnotowane w Biurze Informacji Gospodarczej. Ostatnim krokiem jest posiadanie zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek na ZUS. Jak zatem widzimy, posiadanie negatywnej opinii w BIKu może przekreślić nasze starania o uzyskanie faktoringu. Więcej informacji dotyczących faktoringu znaleźć można poniżej: https://www.youtube.com/watch?v=KoffHS_Ztag&amp=&t=2s.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj