Pogotowie księgowe – szybka pomoc w sytuacjach kryzysowych      
21-11-2016 14:56

Każdą firmę można porównać do żywego organizmu – jeśli jeden z jej elementów (działów) przestał funkcjonować poprawnie, będzie to negatywnie wpływać na całe przedsiębiorstwo (zupełnie tak, jak pogarsza się stan organizmu w momencie choroby jednego z organów). Konsekwencje będą szczególnie poważne, gdy problemy dotyczą newralgicznych działów firmy, takich jak chociażby księgowość. Co zrobić w takim wypadku? Kiedy warto skorzystać z pogotowia księgowego? 
 


Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że finanse firmy zawsze powinny być pod kontrolą. To z kolei oznacza, że prawidłowe funkcjonowanie działu księgowości (lub biura rachunkowego obsługującego daną firmę) jest szczególnie ważne. Co jednak w sytuacji, gdy księgowa zachorowała i jej urlop znacznie się wydłużył lub biuro rachunkowe przestało wywiązywać się ze swoich obowiązków? Rozwiązaniem w sytuacji kryzysowej, gdy pomoc księgowa potrzebna jest niemal natychmiast, może być skorzystanie z pogotowia księgowego.

Sytuacja krytyczna – kiedy wszystkie inne opcje zawiodą

Firmy, które zatrudniają księgowych, liczą zazwyczaj na ich pełną dyspozycyjność i wywiązywanie się z powierzonych obowiązków. Nikt nie jest jednak w stanie przewidzieć sytuacji, które uniemożliwią sprawne działanie księgowości; mowa o chorobie pracownika, przedłużającym się urlopie czy nagłej, dłuższej absencji księgowego spowodowanej jakimkolwiek innym zdarzeniem. Trudno przewidzieć także problemy wynikające ze współpracy z biurem rachunkowym, zwłaszcza, jeśli jest to biuro sprawdzone, o wyrobionej marce. Bardzo często nie są to sytuacje wynikające z winy pracowników, a jedynie będące następstwem zdarzeń losowych, na które nikt nie ma wpływu. Jeśli sytuacja przedłuża się, firma jest zmuszona do podjęcia szybkich działań; do takich należy zaliczyć także rekrutację nowego pracownika lub skorzystanie z oferty innego biura rachunkowego. To jednak wiąże się z koniecznością dokładnego poznania potencjalnych kandydatów lub partnerów. Nie ma na to czasu w sytuacji krytycznej. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pogotowia księgowego.

Zatrudnię księgową od zaraz, czyli jak uniknąć kolejnego niebezpieczeństwa

Każda firma, która zatrudnia księgowych lub współpracuje z biurem rachunkowym, musi być przygotowana na krytyczną sytuację – czyli taką, gdy będzie musiała natychmiast skorzystać z usług zewnętrznego księgowego lub innego niż dotychczas biura rachunkowego. Teoretycznie wydaje się to bardzo proste, jednak w praktyce wygląda to znacznie gorzej. Po pierwsze, należy znaleźć podmiot, który będzie zdolny natychmiast zająć się sprawami przedsiębiorstwa. To z kolei wiąże się z koniecznością zapoznania się z dokumentacją firmy przez nowego pracownika lub partnera. Należy pamiętać, że to zajęcie czasochłonne. Warto zauważyć, że tylko niektórzy księgowi i nieliczne biura rachunkowe są w stanie zrealizować dodatkowe, niezaplanowane zlecenie, w dodatku z terminem „na wczoraj” – są to albo osoby i firmy, które dopiero zdobywają doświadczenie na rynku, albo potężne zespoły, które mają wystarczającą liczbę rąk do pracy niezależnie od ilości klientów. Korzystanie z usług niesprawdzonych firm i podmiotów nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza, jeśli nie mamy już czasu na ewentualne korekty. Sytuacja krytyczna wymaga zaangażowania najlepszych, sprawnych specjalistów, którzy uchronią firmę przed poważnymi konsekwencjami.

Pogotowie Księgowe – na czym to polega?

Pogotowie Księgowe to usługa oferowana przez międzynarodową firmę doradczą EY. Oprócz usług audytorskich, doradztwa podatkowego, biznesowego i transakcyjnego EY zdecydowała się uruchomić usługę pogotowia księgowego. Oferta kierowana jest do firm, które potrzebują jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej obsługi księgowej.

W ramach Pogotowia Księgowego EY proponuje swoim klientom nie tylko zastępstwo za głównego księgowego (lub specjalistę ds. płac), ale także bieżące wsparcie w zakresie tworzenia sprawozdań finansowych, przygotowania deklaracji podatkowych VAT i CIT czy wsparcie przy przygotowaniu list płac, deklaracji ZUS czy formularza PIT dla US. Co ciekawe, EY w swej ofercie zawarła także możliwość przeprowadzenia szkolenia, w którym uczestniczyliby pracownicy klienta – mogliby na nim zdobyć wiedzę z zakresu księgowości i administracji płacowo-kadrowej.

Zalety Pogotowia Księgowego

Usługa proponowana przez EY bez wątpienia uratuje przedsiębiorców, którzy potrzebują jak najszybciej skorzystać z profesjonalnych usług księgowych. Warto jednak zauważyć, że współpraca z EY w ramach usługi nie musi dotyczyć jedynie sytuacji kryzysowych – przemawia za tym możliwość zamówienia specjalistycznego szkolenia dla pracowników.

Najważniejsze jest jednak to, że każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na skorzystanie z usługi oferowanej przez EY ma pewność, że powierzone przez niego zadania będą wykonane przez profesjonalistów. W dodatku – na czas. Z Pogotowiem Księgowym EY można skontaktować się telefonicznie w godzinach 8.00-17.30; innym rozwiązaniem jest wypełnienie specjalnego formularza umieszczonego na stronie EY (http://www.ey.com/pl/pl/services/assurance/accounting-compliance-and-reporting/ey-pogotowie-ksiegowe).

Co ważne, EY nie odmówi żadnemu klientowi, który w jasny sposób sprecyzuje swoje potrzeby i wymagania; oznacza to, że nawet w nagłych przypadkach specjaliści firmy znajdą czas dla nowego klienta.

Kiedy warto skorzystać?

Kto powinien skorzystać z oferty przygotowanej przez EY? Przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy zostali pozbawieni pomocy księgowych lub biura rachunkowego ze względu na losową sytuację (przedłużony urlop, choroba pracownika, nagła rezygnacja ze stanowiska lub współpracy). Pogotowie Księgowe to także dobra propozycja dla firm, które chcą wesprzeć swój zespół księgowy, na przykład ze względu na zwiększoną ilość pracy. Usługa EY to wreszcie świetne rozwiązanie dla osób chcących podnieść kwalifikacje swoich pracowników – wystarczy, że w ramach Pogotowia Księgowego zamówią szkolenie z zakresu księgowości i administracji płacowej.

 

grafika: pixabay.com

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie opublikowany po akceptacji przez moderatora

Copyright 2018  ©  mBrokers.pl