Dlaczego warto korzystać z kantorów internetowych?      
20-06-2017 16:07

Kantory internetowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Korzystają z nich zarówno Polacy przebywający w kraju, jak i za granicą. Istnieje wiele powodów, które stoją za sukcesem tego typu portali. Niestety, wciąż wiele osób nie chce z nich korzystać w obawie przed niedostatecznym poziomem bezpieczeństwa lub prawnym niedookreśleniem e-kantorów. Jak się jednak okazuje, ich obawy są w zdecydowanej większości przypadków kompletnie bezpodstawne.
 

Kantory internetowe umożliwiają dokonywanie transakcji wymiany walut za pośrednictwem sieci. Ich ogromną zaletą są atrakcyjne kursy walutowe, których na próżno szukać w bankach czy kantorach stacjonarnych. Tego typu serwisy mogą pozwolić sobie na ustalanie zaskakująco niskich stawek ze względu na fakt, że mają charakter masowy. Ich działalność nie jest ograniczona do lokalnych klientów, a stosunkowo niskie koszty utrzymania portalu pozwalają na obniżenie spreadów walutowych. Ponadto, duża konkurencja w branży e-kantorów motywuje serwisy do uatrakcyjniania swojej oferty. W związku z tym cyklicznie udostępniają one promocje przeznaczone zarówno dla nowych, jak i stałych klientów.

Należy jednak pamiętać, że aby korzystać z kantorów internetowych potrzebne będzie nam konto walutowe. Co ciekawe, tego typu rachunki od pewnego czasu są dostępne w bankach zupełnie za darmo, jeśli nie decydujemy się na wyrobienie do nich specjalnej karty. Wybierając typ rachunku walutowego warto zastanowić się, z jakiej waluty obcej korzystamy najczęściej. Oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem jest wybór euro, dolara, funta brytyjskiego lub szwajcarskiego franka. To właśnie od tego zależy, jaką walutę będziemy mogli przelać z wybranego przez nas kantoru internetowego na nasze konto.
 

Proces wymiany

Transakcja wymiany walut w kantorze internetowym przebiega bardzo prosto. Załóżmy, że zamierzamy zakupić 1000 EUR. Przed transakcją staramy się wybrać najkorzystniejszą ofertę dostępną w sieci. W związku z tym wchodzimy na porównywarkę kantorów internetowych StrefaWalut.pl. W kalkulatorze na stronie głównej wybieramy, jak ma wyglądać nasza transakcja i klikamy przycisk „szukaj”. Serwis błyskawicznie wygeneruje dla nas listę najlepszych kantorów internetowych, informując nas o kursie kupna i sprzedaży, obowiązującym spreadzie walutowym oraz kwocie, jaką przyjdzie nam zapłacić za wymianę (wyrażoną w PLN).

Kiedy zdecydujemy się już na konkretny e-kantor, przechodzimy na jego stronę za pośrednictwem jednego przycisku. Aby wymienić walutę w sieci wystarczy stworzyć konto użytkownika w wybranym przez nas serwisie. Wracając do naszego przykładu, chcąc zakupić 1000 EUR wystarczy przelać odpowiednią ilość złotówek na konto e-kantoru. Ten, po szybkim procesie weryfikacji, prześle nam przewalutowaną już kwotę na nasz rachunek walutowy, który podaliśmy podczas rejestracji. Co więcej, jeżeli chcecie posługiwać się środkami obcymi w gotówce, możecie bezpłatnie wypłacić je w placówce swojego banku. W ten sposób klienci e-kantorów omijają niekorzystne procesy przewalutowania w bankach i kantorach stacjonarnych, uzyskując walutę obcą w wyjątkowo niskiej cenie.
 

Bezpieczeństwo

Wbrew przekonaniu dużej liczby użytkowników Internetu, e-kantory posiadają wiele systemów zabezpieczających. Co prawda ich prawny status wciąż nie został formalnie dookreślony, jednak podlegają np. zgłoszeniu swojej działalności do GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych). Ponadto, obowiązuje je również wpis do działalności kantorowej, a największe z nich cieszą się licencją Instytucji Płatniczej, wystawianą przez Komisję Nadzoru Finansowego. Odpowiednio zabezpieczone są również same portale, których systemy wykorzystują m.in. szyfrowanie połączenia SSL czy potwierdzenia SMS, które mają dać użytkownikowi pewność, że jego środki nie trafią w niepowołane ręce.
 

Autor: Maurycy Krokos z porównywarki kantorów internetowych StrefaWalut

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie opublikowany po akceptacji przez moderatora

Copyright 2018  ©  mBrokers.pl