Wszystko, co musisz wiedzieć o lokatach terminowych

Twoim noworocznym postanowieniem jest oszczędzanie i chcesz rozsądnie ulokować środki? Zastanawiasz się nad założeniem lokaty? Terminowe lokaty i konta oszczędnościowe to bezpieczny sposób lokowania środków. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tych produktach, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z bankiem.

Aby założyć lokatę terminową, nie musisz dysponować wysoką kwotą. Często wystarczy na przykład 200 złotych, aby twoje pieniądze mogły zarabiać. Oprocentowanie lokat różni się w zależności od banku, który dany produkt oferuje. Aktualnie możesz liczyć na odsetki maksymalnej wysokości 2-3% w skali roku.
Przed zdecydowaniem się na konkretny produkt warto odwiedzić kilka stron internetowych banków i porównać ich oferty. Spodziewany zysk obliczysz dzięki narzędziu, jakim jest kalkulator lokaty terminowej. Oprocentowanie lokat – co warto pamiętać – w  poszczególnych bankach często zmienia się. Dlatego nie warto umieszczać wszystkich środków na jednej, długoterminowej lokacie. Lepszą strategią będzie podzielenie oszczędności na kilka części i lokowanie ich na kilku lokatach – na przykład o zmiennym, rosnącym lub stałym oprocentowaniu.
Korzystne oprocentowanie lokat
Lokaty terminowe, które znajdziesz w ofertach banków, różnią się od siebie nie tylko okresem trwania (najczęściej występują one w wariantach 3,6,9,12 lub 24 miesięcy), ale także rodzajem oprocentowania. Najczęściej wybierane są produkty, w których oprocentowanie lokat jest stałe, rosnące albo dynamiczne.
Rosnące oprocentowanie z każdym miesiącem trwania produktu zwiększa się, aby dojść do określonego poziomu. Często można się spotkać też z oprocentowaniem dynamicznym, czyli wzrastającym z każdym miesiącem trwania lokaty. Im dłużej korzystasz z produktu, tym wyższe oprocentowanie dynamiczne za wszystkie miesiące naliczy bank. Po likwidacji produktu wypłacisz środki wraz z odsetkami za wszystkie miesiące. Odsetki będą obliczone według  wysokości obowiązującej w ostatnim miesiącu.
Kiedy lepsze jest konto oszczędnościowe
Deponowanie wszystkich wolnych środków na lokacie terminowej nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dzieje się tak na przykład w przypadku, gdy nie dysponujesz dużą kwotą. Zerwanie takiej lokaty przed czasem będzie skutkować utratą wypracowanego zysku. Jeśli zdarzy się, że będziesz chciał skorzystać z oszczędności (na przykład w wyniku losowego zdarzenia, jak awaria samochodu), lepiej mieć wygodny dostęp do środków. Aby go sobie zapewnić, podziel oszczędności na części i jedną z nich umieść na koncie oszczędnościowym.
Ulokowane w takim produkcie pieniądze także przynoszą niewielkie oprocentowanie, a jednocześnie masz do nich nieustanny dostęp. Pierwsza wypłata pieniędzy z konta jest zazwyczaj darmowa, ale każda następna może już kosztować kilka złotych. Dzięki temu w razie, gdybyś musiał skorzystać z oszczędności, będziesz mógł to zrobić bez ryzyka utraty wypracowanego zysku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj