KREDYT

Prowadzisz firmę i – mimo że jej kondycja jest świetna – uważasz, że możesz osiągać jeszcze większe zyski? Rozmowa z doradcą finansowym może pomóc ci w podjęciu decyzji, które pozwolą ci na jeszcze lepsze gospodarowanie środkami.

 

By dobrze gospodarować środkami finansowymi znajdującymi się w firmowej kasie, niezbędne jest posiadanie wiedzy m.in. o sposobie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jeżeli prowadzisz firmę i chcesz zarabiać, to powinieneś pamiętać nie tylko o bieżącym regulowaniu swoich zobowiązań czy rozwijaniu swoich kontaktów handlowych. Istotne jest również to, by dobrze inwestować nadwyżki finansowe. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie stwierdzić, które rozwiązania będą dla ciebie najkorzystniejsze, powinieneś udać się do dobrego doradcy finansowego. Jak rozpoznać profesjonalistę?
Kim jest doradca finansowy?
Doradca finansowy to osoba doskonale poruszająca się po zagadnieniach związanych z finansami. W odróżnieniu od doradców kredytowych doradcy finansowi zajmują się nie tylko doradzaniem w kwestiach zaciągania zobowiązań w bankach – mogą pomóc również wówczas, gdy przedsiębiorca jest zainteresowany zainwestowaniem wypracowanego zysku. Dodatkowo doradcy finansowi mogą wspomóc swoimi działaniami upadające firmy.
By zaproponowane przez doradcę finansowego rozwiązania rzeczywiście okazały się trafne i przyniosły oczekiwane rezultaty, niezbędne jest podjęcie współpracy ze specjalistą. Gdzie takiego szukać? W pierwszej kolejności warto porozmawiać z właścicielami zaprzyjaźnionych firm lub popytać wśród znajomych. Jeżeli nikt do tej pory nie korzystał z usług doradcy finansowego, pozostaje konieczność zapoznania się z sylwetkami osób ogłaszających się w branżowej prasie lub sieci.
Niezależny doradca to najlepszy doradca
Gdy mowa o firmowych pieniądzach, nie wolno pozwolić sobie na popełnienie kosztownych błędów. Jeżeli zamierzasz spotkać się ze specjalistą, to najlepiej, by był on niezależnym doradcą finansowym. Taki będzie reprezentował interesy klienta (czyli ciebie), nie zaś firmy, której jest pracownikiem.
Podczas spotkania z doradcą (po omówieniu szczegółów, ustaleniu potrzeb i wybraniu grupy produktów, którymi jesteś zainteresowany), doradca powinien wysłać ci szczegółowe oferty. Z całą pewnością decyzji o podpisaniu umowy nie warto podejmować na spotkaniu. By wybrać korzystnie, najlepiej bez emocji przeanalizować raz jeszcze wszystkie oferty. Również w przypadku wątpliwości, czasem lepiej zrezygnować.
Koszty są istotne
Zdecydowana większość doradców finansowych nie pobiera wynagrodzenia za swoje usługi (informacje na temat zarobków znajdziesz tutaj). Bywają jednak i tacy, którzy mają własny cennik. Przed spotkaniem warto wypytać o kwoty, na które będzie opiewała ewentualna faktura wystawiona przez doradcę finansowego. Jeżeli chodzi o koszty, to warto pamiętać również o konieczności dopytania się o wszelkie prowizje, jakie naliczą instytucje finansowe.
Gdy mowa o wydatkach, nie warto zdawać się wyłącznie na słowo doradcy finansowego. Lepszym rozwiązaniem jest poproszenie go o konkretne dokumenty, na podstawie których możliwe będzie wniesienie reklamacji w sytuacji, gdy warunki umów okażą się inne niż wstępnie ustalone.
Warto spotkać się z kilkoma doradcami
By wybrać najkorzystniejszy kredyt czy sposób inwestowania, dobrym pomysłem jest spotkanie się przynajmniej z kilkoma doradcami finansowymi. W ten sposób możliwe jest wybranie takiego, którego oferta będzie najatrakcyjniejsza. Spotykając się z kilkoma doradcami finansowymi, każdy zainteresowany może również odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich wypadł podczas spotkania najbardziej profesjonalnie.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-gliwice.info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj