Rozsądne planowanie domowego budżetu – jak zarządzać swoimi finansami

Planowanie domowego budżetu pomaga utrzymać porządek w finansach i lepiej kontrolować comiesięczne wydatki. Dzięki rozsądnemu planowaniu swojego budżetu, znajdziesz oszczędności, których wcześniej nie dostrzegałeś. Kilka prostych i praktycznych zasad dotyczących zarządzania swoimi finansami.

1. Ewidencja miesięcznych wydatków
Zanim zaczniesz planować swój domowy budżet, musisz wiedzieć, na co wydajesz pieniądze. Przygotuj specjalny notatnik lub stwórz arkusz w Excelu i zanotuj w nim najważniejsze kategorie, jak. np. rachunki, zakupy spożywcze, chemia, paliwo, ubrania, wydatki dodatkowe. Możesz skorzystać też z gotowej aplikacji na telefon i w niej zapisywać wszystkie wydatki. Pod koniec miesiąca zrób podsumowanie i sprawdź, czy możesz gdzieś wprowadzić oszczędności.
2. Planowanie miesięcznych wydatków
Kiedy wiesz już, ile wydajesz i na co przeznaczasz pieniądze, czas na zaplanowanie swoich comiesięcznych wydatków. Przeznacz sumę pieniędzy potrzebną na wydatki, których nie da się uniknąć, takie jak rachunki i spłaty zobowiązań (kredytów lub rat), a najlepiej ureguluj je od razu po otrzymaniu wynagrodzenia. Następnie podziel pozostałe środki na inne wydatki, w zależności od potrzeb. Zacznij od najważniejszych kategorii, czyli jedzenia i środków czystościowych. W miesięcznym budżecie uwzględnij też wydatki, które poniesiesz tylko raz, np. zakup prezentu urodzinowego, zorganizowanie obiadu rodzinnego albo wyjazd weekendowy. Odłóż również niewielką kwotę na nieprzewidziane wydatki (być może będziesz musiał kupić leki albo naprawić coś w samochodzie).
3. Ograniczanie niepotrzebnych kosztów
Niepotrzebnymi kosztami jest zbyt duże zużycie energii elektrycznej, wody, kupowanie nadmiaru jedzenia, które się marnuje. Kiedy wychodzisz z pokoju zawsze gaś światło i odłączaj ładowarkę od prądu, kiedy naładujesz telefon. Nie zostawiaj też sprzętów elektronicznych w trybie stand-by. Wodę zaoszczędzisz, jeśli codziennie nie będziesz brać kąpieli w wannie, a zamiast tego skorzystasz z prysznica. Kiedy idziesz do sklepu, przygotuj najpierw listę zakupów i kupuj tylko to, co jest Ci rzeczywiście potrzebne. Często nie zdajesz sobie sprawy, ile jedzenia, a tym samym pieniędzy marnujesz, kiedy każdego dnia wyrzucasz coś z lodówki.
4. Oszczędzanie i pomnażanie pieniędzy
Kiedy zaplanujesz swój miesięczny budżet, nagle okaże się, że masz jeszcze wolną kwotę, którą możesz odłożyć. Zamiast od razu ją wydawać, załóż konto oszczędnościowe lub lokatę, na które/ą ją wpłacisz. Każdego miesiąca odkładaj nawet niewielkie kwoty, a już po pewnym czasie będziesz mieć dodatkowe zabezpieczenie finansowe w razie trudnej i nieprzewidzianej sytuacji.
5. Odkładanie na przyjemności
W planowaniu miesięcznego budżetu nie może zabraknąć kategorii „na przyjemności”. Każdego miesiąca musisz koniecznie przeznaczyć konkretną sumę, którą wydasz tylko na swoje przyjemności. Może być to wyjście do kina albo kupienie sobie nowej pary butów. Pieniędzy, które przeznaczysz na przyjemności nie możesz zaoszczędzić ani odłożyć na kolejny miesiąc. Przynajmniej raz w miesiącu masz poczuć się jak bogacz, nawet jeśli wydasz tylko 50 zł. Okazuje się, że osoby, które każdego miesiąca przeznaczają konkretne pieniądze na przyjemności, dużo chętniej oszczędzają i lepiej zarządzają domowym budżetem. Wydanie pieniędzy przeznaczonych na przyjemności raz w miesiącu daje im poczucie większej kontroli nad swoimi finansami.
 
6. Rozsądne pożyczanie
Kiedy w domowym budżecie brakuje Ci środków na zapłacenie rachunków lub pilne i nieprzewidziane wydatki, możesz skorzystać z szybkiej pożyczki krótkoterminowej w Wonga. Każda pożyczka to jednak kolejne obciążenie domowego budżetu. Staraj się zarządzać nim tak, żebyś nie miał konieczności zaciągania zobowiązań finansowych.
Domowy budżet zawsze da się tak zaplanować, żeby w pełni kontrolować swoje wydatki. Wystarczy wprowadzić do swoich finansów odrobinę porządku, żeby szybko sprawdzić, gdzie „wyciekają” pieniądze i odpowiednio temu zapobiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj