monety

Wypadki skutecznie odbijają swoje piętno na zdrowiu poszkodowanych. Naruszenie sprawności organizmu odbiera możliwość prawidłowego funkcjonowania i realizacji życiowych planów. Szansą na szybki powrót do zdrowia jest uzyskanie wysokiego odszkodowania. Jak jednak uzyskać należne środki? I o jakie stawki warto zawalczyć?

 
Ocena obrażeń ciała, a wysokość odszkodowania
Poszkodowany w wypadku ma prawo dochodzenia odszkodowania za szkodę osobową, która obejmuje obrażenia ciała. Zanim jednak ubezpieczyciel wypłaci nam należne odszkodowanie oceni powstały uszczerbek na zdrowiu. W zależności od stopnia upośledzenia sprawności ciała uszczerbek klasyfikuje się jako:
• stały – to naruszenie organizmu, które nie rokuje na poprawę i trwale uszkadza sprawność ciała
• długotrwały – to naruszenie sprawności organizmu na okres, który przekracza 6 miesięcy. Stan poszkodowanego rokuje jednak na poprawę.
Należy podkreślić, że ocena uszczerbku na zdrowiu ma ogromny wpływ na wypłatę powstałych roszczeń odszkodowawczych. „Uzyskanie wysokiego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu ma znaczący wpływ na kwoty przyznawane w ramach zadośćuczynienie i odszkodowania powypadkowego. Dlatego tak istotne jest rzetelne zgromadzenie wszelkiej dokumentacji medycznej. To na jej podstawie Towarzystwa Ubezpieczeniowe oceniają uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego i szacują procentowo uszkodzenia ciała. Dodatkowo ubezpieczyciel może powołać komisję lekarską, która orzeka o stanie zdrowia osoby roszczącej.” – mówił Tomasz Brusiło, prezes AIF Kancelaria.
Uzyskaj roszczenie odszkodowawcze z NNW i OC
Ubezpieczenie dobrowolne NNW – kwoty jakie należne są poszkodowanemu zostały zawarte w Ogólnych Warunkach Umowy, gdzie określa się ile przysługuje mu odszkodowania za 1% uszczerbku. Do polisy NNW bardzo często otrzymujemy też tabelę procentową, która stanowi podstawę  do oceny uszczerbku na zdrowiu. Niestety w większości przypadków odszkodowania uzyskiwane z NNW nie należą do najwyższych.
Ubezpieczenie obowiązkowe – OC – każdy poszkodowany nie będący sprawcą wypadku ma prawo do dochodzenia z polisy OC szerokiego wachlarza roszczeń odszkodowawczych m. in. odszkodowania, zadośćuczynienia, renty, zwrotu kosztów poniesionych na leki, rehabilitację, dojazdy do placówek medycznych. Do wypłaty tych roszczeń zobowiązany jest ubezpieczyciel u którego poszkodowany wykupił polisę OC. Uszczerbek na zdrowiu szacowany jest na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej i oceny komisji lekarskiej. „Wielu poszkodowanych nie jest świadomych swoich praw w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Należy podkreślić, że odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu i zadośćuczynienie za cierpienie i ból jest im należne na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego. Wypłacane przez ubezpieczyciela środki mają na celu rekompensatę za doznane starty” – mówił radca prawny Rafał Ptak, Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj