Najkorzystniejsze lokaty terminowe

Lokaty terminowe to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na ulokowanie nadwyżek kapitału. Sprzyjają regularnemu oszczędzaniu i przynoszą pewny zysk. Obecnie banki oferują szeroki wachlarz lokat, które różnią się między sobą długością zawieranej umowy, rodzajem oprocentowania i warunkami wypłacania odsetek. Lokaty terminowe mogą być też zakładane w obcych walutach, ale są one wówczas dużo bardziej ryzykowne.

 

Lokata rentierska: dla osób dysponujących dużym kapitałem
Lokata rentierska to rodzaj lokaty długoterminowej, podpisywanej zazwyczaj na okres powyżej 12 miesięcy. Środki, które można ulokować na lokacie rentierskiej, zwykle zaczynają się od kwot rzędu 100 tysięcy złotych, a oprocentowanie jest wyższe niż na innych lokatach. W zamian za możliwość dysponowania pieniędzmi klienta, bank wypłaca mu odsetki cyklicznie, najczęściej co miesiąc. Można to więc porównać to pobierania pensji. W przypadku lokaty rentierskiej, wcześniejsze rozwiązanie umowy oznacza utratę odsetek i finansowe konsekwencje dla klienta.
Lokata progresywna: daje możliwość wcześniejszej wypłaty kapitału
Lokaty progresywne i dynamiczne charakteryzują się wzrostem oprocentowania w każdym kolejnym miesiącu lub kwartale oszczędzania. Największe oprocentowanie zawsze występuje w fazie końcowej. Dodatkowo lokata progresywna umożliwia zdeponowanie na lokacie dodatkowego kapitału w dowolnym momencie trwania umowy. Bank ustala wysokość dokonywanych dopłat, ale to klient decyduje kiedy i jak często skorzysta z tej możliwości. W razie nagłej potrzeby, klient może wypłacić kapitał wraz z naliczonymi do tej pory odsetkami, lub wypłacić same odsetki za miniony okres umowy. Lokata progresywna zapewnia korzystniejsze warunki, niż w przypadku standardowej lokaty terminowej. Najczęściej zawierana jest na 12 miesięcy. W tym czasie początkowe oprocentowanie z poziomu niewiele ponad 1% wzrasta nawet do 4% w końcowej fazie umowy.
Lokata walutowa: korzystna przy spłacaniu kredytu w obcej walucie
Lokatę można założyć także w obcym nominale. Najbardziej popularne zagraniczne waluty, w których można otworzyć lokatę w Polsce to euro, frank szwajcarski, funt brytyjski i dolar. W przeciwieństwie do innych lokat terminowych, lokata walutowa nie gwarantuje klientowi pewnego i bezpiecznego zysku. Ze względu na ryzyko walutowe, lokatę walutową można określić bardziej, jako rodzaj spekulacji czy inwestowania, a nie oszczędzania. W przypadku umocnienia się złotówki względem waluty, w której założona jest lokata klient ponosi straty (rzędu nawet 40-60%), a w przypadku osłabienia polskiej waluty może liczyć na podobny zysk. Lokata walutowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zdywersyfikować swój kapitał (rozszerzyć działalność na różne, niezależne obszary) oraz dla tych, którzy spłacają już kredyt w obcej walucie. Założenie lokaty w tej samej walucie równoważy ryzyko na wypadek wzrostu cen kredytu. W przypadku ewentualnego osłabienia złotówki, środki zgromadzone na lokacie walutowej można przeznaczyć na spłatę raty kredytu bez gwałtownego odczucia wzrostu raty w złotówkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj