monety

Zakup monet kolekcjonerskich lub okolicznościowych to świetna inwestycja na przyszłość. Niezależnie od tego, z jakiego kruszcu zostały wykonane, ich wartość na pewno będzie utrzymywać się na stosunkowo wysokim poziomie. Monety możemy także podarować najbliższym; okolicznościowe zdobienia zachwycą niewątpliwie wszystkich fanów numizmatyki. 


Dlaczego warto inwestować w monety kolekcjonerskie? Po pierwsze, dobrze przyjrzeć się ich składowi. Jeśli są to tzw. monety bulionowe, czyli wykonane niemal w całości z danego kruszcu, to oznacza to, że ich wartość jest bliska cenie rynkowej złota czy srebra i za tyle można je sprzedać w zależności od wagi. Niestety, monety bulionowe są raczej rzadkie; w Polsce jedyną bitą monetą bulionową jest Orzeł Bielik.

Monety bulionowe

Monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, są bite w celach typowo inwestycyjnych. Co to oznacza? Na tego rodzaju monetach możemy znaleźć oznaczenie zawartości kruszcu, z którego została wyprodukowana – na przykład jedną uncję. W takim wypadku sprzedając monetę otrzymamy tyle pieniędzy, ile otrzymalibyśmy za daną ilość kruszcu na wolnym rynku – mowa o złocie, srebrze lub platynie.

Najstarsza moneta bulionowa, która jest bita do dzisiaj, to południowoafrykański Krugerrand. Jej produkcję rozpoczęto już w 1967r. Początkowo  moneta była bita z jednej uncji aptekarskiej, która była jednocześnie odpowiednikiem około 30 g czystego złota. W późniejszym okresie produkowano także monety zawierające jedynie część uncji (np. ½, ¼ czy 1/10).

W Polsce jedyną bitą monetą bulionową jest Orzeł Bielik, emitowany przez NBP. Nie oznacza to jednak, że nie można zakupić monet bulionowych emitowanych przez inne kraje – dostępne są np. Australijskie Kangury czy znana na całym świecie moneta Filharmonicy Wiedeńscy bita przez Munze Osterreich. Powszechnie uważa się również, że bardzo bezpiecznymi monetami, jeśli chodzi o inwestycje, są numizmaty z serii Lunar, bite w australijskiej mennicy Perth Mint.

Wbrew pozorom, niezmiernie ważne jest to, czy moneta jest rozpoznawalna. Im większa jest jej popularność, tym lepiej, oznacza to bowiem większą szansę potencjalnego zbytu.

Numizmaty kolekcjonerskie

Z założenia są przeznaczone po prostu do kolekcjonowania i stanowią prawdziwą gratkę dla każdego fana numizmatyki. Na co warto zwrócić uwagę, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup monety kolekcjonerskiej? W tym wypadku warto kierować się rodzajem stopu, nakładem, próbą, a także wiekiem monety, ponieważ to właśnie te czynniki mogą zadecydować o jej wyjątkowości i tym samym – wysokiej wartości. Oczywiście wyższa wartość jest możliwa wtedy, gdy stop zawiera dużą ilość cennego kruszcu, a także gdy nakład nie był zbyt wysoki, dzięki czemu niewiele osób jest w posiadaniu tego rodzaju monety.

W Polsce bardzo często numizmaty kolekcjonerskie są jednocześnie numizmatami okolicznościowymi; taka sytuacja miała miejsce chociażby po beatyfikacji Jana Pawła II. W momencie gdy inne kraje zaczęły bić swoją wersję monety, jej wartość znacznie się obniżyła.

Jeśli planujemy kolekcjonowanie monet, warto nieco uzupełnić swoją wiedzę i być na bieżąco z planami emisyjnymi NBP oraz orientować się, w jakich nakładach będą powstawać poszczególne numizmaty.

W momencie gdy chcemy zająć się numizmatyką tylko ze względu na hobby, możemy kierować się w dużej mierze po prostu swoim gustem. Warto przy tym pamiętać, że monety z jakimikolwiek kolorowymi dodatkami zawsze będą nieco mniej warte niż te, które bito wyłącznie ze szlachetnego kruszcu.

Czy warto inwestować w monety?

– Inwestowanie w monety może być świetnym sposobem na pomnożenie kapitału. Wielu ekspertów uważa, że najlepiej inwestować w monety bulionowe, które są znane na całym świecie; przykładem mogą być monety australijskie (Australijski Kangur) czy amerykańskie (Amerykański Orzeł).

– Ciekawym pomysłem może być także inwestowanie w numizmaty kolekcjonerskie (dostępne np. na http://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-kolekcjonerskie/monety/). W tym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na wielkość nakładu czy zawartość kruszcu w monecie – to czynniki wpływające na wartość numizmatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj