skarbonka

Co odpowiedzieliby Polacy na pytanie, jak oszczędzają pieniądze i czy jest to możliwe, aby każdy miał lokatę w banku? Część zapytanych osób z pewnością posiada konto, na które przelewa swoje wynagrodzenie lub emeryturę,  a następnie płaci  rachunki. Wielu klientów gromadzi także kapitał na koncie oszczędnościowym. Dla tej grupy klientów korzystanie z lokat bankowych jest naturalne i proste. Wielu z zakłada samodzielnie lokaty przez Internet i w każdej chwili może śledzić jej przebieg i termin zakończenia.

Jak oszczędzają Polacy?
Co odpowiedzieliby Polacy na pytanie, jak oszczędzają pieniądze i czy jest to możliwe, aby każdy miał lokatę w banku? Część zapytanych osób z pewnością posiada konto, na które przelewa swoje wynagrodzenie lub emeryturę,  a następnie płaci  rachunki. Wielu klientów gromadzi także kapitał na koncie oszczędnościowym. Dla tej grupy klientów korzystanie z lokat bankowych jest naturalne i proste. Wielu z zakłada samodzielnie lokaty przez Internet i w każdej chwili może śledzić jej przebieg i termin zakończenia.
Niestety obok tej grupy silną reprezentację stanowią zwolennicy odkładania nadwyżek finansowych do szuflady lub do „skarpety”. Są przezorni i uważają, że lepiej jest mieć pieniądze pod ręką na nieprzewidziane wydatki, bo procent na lokacie jest za niski, by wpłacać je do banku i zamrażać na długi czas na lokacie.
Kolejna grupa respondentów zapewne odpowiedziałaby, że nie oszczędza, bo wydaje wszystko, co do grosza, nie mając żadnych oszczędności i nigdy nie zgromadzą wystarczających środków, by założyć lokatę w banku i odkładać na przyszłość. Czy mają rację?
Lokata to bezpieczeństwo pieniędzy
Wpłacanie pieniędzy na lokatę  to jakby „umawianie się” z bankiem, że  przez jaki czas oszczędności nie będą potrzebne ich właścicielowi, a on sam  nie będzie z nich korzystać. W okresie lokaty nasze oszczędności pracują i na koniec, czyli po zapadnięciu lokaty, bank powiększy wpłaconą kwotę o należne odsetki.  Dodatkowym atutem tradycyjnych lokat jest bezpieczeństwo pieniędzy i naszego kapitału. Pieniądze na lokacie bankowej są bezpieczniejsze  niż gromadzone i przechowywane w domu. Nie dość, że pieniądze ulokowane w banku są chronione przed utratą z powodu kradzieży, pożaru i innych nieprzewidzianych zdarzeń, to ponadto bank gwarantuje zwrot kwoty wpłaconej na lokatę i jeszcze zarabiamy na odsetkach. Jeśli zerwie się lokatę przed terminem jej zakończenia, można  otrzymać tylko część odsetek a nawet nie otrzymać ich wcale,  choć z pewnością odzyska się  cały wpłacony kapitał. W wielu bankach lokaty można zakładać nie tylko w oddziale, ale także przez telefon lub samodzielnie przez Internet, a podczas trwania lokaty – w dowolnym momencie sprawdzić jej warunki.
Czy lokatę może mieć każdy?
Lokaty bankowe mogą kojarzyć się z koniecznością posiadania sporych nadwyżek finansowych i gotowością do zamrożenia oszczędności na długi czas. Nic bardziej mylnego. Jeśli możliwości finansowe pozwalają na odkładanie mniejszych kwot, również można skorzystać z oferty lokat i zacząć odkładać nawet od 100 zł miesięcznie. Oprocentowanie na tego typu lokatach może wydawać się mało atrakcyjne, ale regularne i konsekwentne odkładanie procentuje nie tylko odsetkami. Istotne jest przyzwyczajenie do oszczędzania i bieżącej, wnikliwej obserwacji  swoich wydatków i finansów. Może prosta analiza domowego portfela wystarczy,  aby odłożenie drobnej kwoty co miesiąc i zasilenie rachunku lokaty stało się możliwe. Tego typu lokaty są na tyle elastyczne, że można dopłacać kolejne sumy w dowolnym momencie i w dowolnej kwocie. Okres trwania lokaty również można dopasować do własnych preferencji. Minimalny okres trwania lokaty wynosi już od 7 dni. Taką lokatę można odnawiać na kolejne 7- dniowe okresy lub zmienić ją na depozyt kilkumiesięczny lub kilkuletni, licząc na korzystniejsze oprocentowanie.
Warunki lokat – co mamy do wyboru?
– Kwota lokaty – zazwyczaj banki sugerują minimalną kwotę lokaty, a maksymalna suma jest nieograniczona. W ofercie niektórych banków można znaleźć lokaty już od 100 zł i dopłacać tę samą lub wyższą kwotę co tydzień, co miesiąc, w dowolnym momencie.
– Okres trwania lokaty – minimalny okres trwania lokaty wynosi nawet 7 dni. Takie lokaty najczęściej odnawiają się na kolejne okresy 7 dniowe. W zależności od warunków, lokatę należy odnowić samodzielnie na przykład przez bankowy serwis internetowy lub ustawić automatyczne odnawianie aż do momentu rezygnacji. Najpopularniejsze okresy lokat tradycyjnych wynoszą od 6 miesięcy do 3 lat
– Zysk czyli oprocentowanie – oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne. Jeśli ktoś decyduje się na oprocentowanie stałe, bank nie może go zmienić w trakcie trwania lokaty. Przy lokatach o oprocentowaniu zmiennym, bank może zmieniać oprocentowanie w zależności od sytuacji na rynku finansowym. Można więc spodziewać się obniżki lub podwyżki oprocentowania, w zależności od koniunktury.  Jeszcze inne rozwiązanie mają lokaty progresywne lub lokaty premiowane. Na lokatach progresywnych, oprocentowanie rośnie wraz z każdym miesiącem oszczędzania. Odsetki naliczane są po każdym miesiącu i jeśli nie zerwiemy lokaty oprocentowanie wzrośnie. Lokaty premiowane natomiast, mają różne stawki oprocentowania w zależności od zdeponowanej kwoty – im wyższa kwota, tym wyższe oprocentowanie. Dodatkowo z każdym kolejnym rokiem wzrasta stawka oprocentowania na lokacie. Te dwie ostatnie propozycje są idealnym rozwiązaniem dla klientów, którym trudno podjąć decyzję, na jaki okres mogą zamrozić oszczędności i w razie potrzeby zerwać lokatę bez utraty wypracowanych odsetek.
Jak wynika z powyższego, lokaty w ofercie banków to nie tylko tradycyjne, długoterminowe zobowiązania, których zerwanie oznacza utratę należnych odsetek. W ofercie banków  można znaleźć elastyczne rozwiązania dla osób przyzwyczajonych do lokat, które zgromadziły  kapitał, jak i dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem i chcieliby zacząć odkładać niskie kwoty. Istotne jest poczucie, że pieniądze są bezpiecznie ulokowane w banku,  który wynagrodzi to odsetkami, czego nie zrobi najpilniej strzeżona szuflada lub „skarpeta” w naszym domu.

 

 grafika: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj