monety

Jak, kiedy i na co pożycza pieniądze statystyczny Kowalski? W jakich instytucjach wnioskuje o dodatkowe środki? Czy pożyczki zaciągane przez mężczyzn różnią się od tych, zaciąganych przez kobiety? Sprawdźmy.

Jak pokazują statystyki, typowy kredytobiorca to osoba młoda, mieszkająca w dużym mieście i posiadająca stałe źródło dochodów. Co ciekawe, w 2016 roku prawie połowę klientów banków i pozabankowych instytucji pożyczkowych (47 proc.) stanowiły kobiety. Najczęściej te w wieku 35 – 44 lat, posiadające stabilną sytuację zawodową, odpowiednio wysokie dochody, ale także… sporo potrzeb, związanych z rozwojem osobistym oraz zawodowym. Co ciekawe, aż 6 na 8 kobiet w tym przedziale wiekowym posiada w swojej historii kredytowej choćby 1 produkt bankowy – kredyt gotówkowy, odnawialny lub hipoteczny.

Najliczniejsze grono polskich pożyczkobiorców stanowią mężczyźni w wieku około 30 lat. Najczęściej sięgają po kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe oraz kredyty gotówkowe na zakup sprzętu RTV, realizację ekstremalnego hobby czy sfinansowanie szkoleń.

Pożyczamy coraz więcej

Według danych, udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej, w 2016 roku banki oraz SKOK-i udzieliły Polakom 7,16 mln sztuk kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę aż 78,5 mld zł. W porównaniu z poprzednimi latami, to prawdziwie rekordowy wynik.

Przeznaczenie pieniędzy z kredytu

Wyniki badania, przeprowadzonego przez firmę Ipsos pokazują, że aż 37 proc. Polaków pożycza pieniądze na cele związane z remontem mieszkania lub domu.

27 proc. badanych sięgnęło po pożyczkę na zakup środka transportu – samochodu, motocykla czy roweru.

22 proc. pożyczek to te, udzielane na organizację ślubu i wesela. 11 proc. kredytobiorców przeznacza pieniądze na wydatki, związane ze zdrowiem.

Na podstawie wyników badania, łatwo dostrzec również zwiększającą się tendencję pożyczania pieniędzy na sezonowe wydatki. W latach 2015-2017 aż o 140%, wzrosła wśród ankietowanych potrzeba kredytowania wydatków związanych z okresowymi potrzebami.

Spora część ankietowanych pożycza pieniądze także na opłacenie zaległych rachunków, sfinansowanie nieplanowanych wydatków czy łatanie dziur w domowym budżecie. Aby sfinansować tego rodzaju zobowiązania najczęściej sięgają po krótkoterminowe pożyczki online. Aby wybrać tę najbardziej atrakcyjną (nie tylko dla portfela), warto uprzednio porównać ich warunki oraz koszty. Np. korzystając z kalkulatora kredytowego, dostępnego na portalu Cool Finance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj