Dlaczego Polacy zadłużają się coraz bardziej?

W Polsce stale można obserwować wzrost zadłużenia gospodarstw domowych oraz firm. Jednym z istotnych czynników wpływających na taką sytuację w ostatnim czasie był kryzys gospodarczy na rynkach światowych, który dotknął również polskiej gospodarki. Przełożyło się to na spadek konsumpcji wewnętrznej, który uderzył w dochody firm oraz wzrost bezrobocia. Z tego powodu coraz większa liczba osób korzysta z pożyczek oraz kredytów, które przeznaczane są na bieżącą konsumpcję. Dostęp do pożyczek oraz kredytów jest coraz łatwiejszy ze względu na wprowadzanie przez banki uproszczonych procedur przyznawania kredytów.

Z drugiej strony rośnie również liczba firm finansowych oferujących pożyczki, w których pożyczenie pieniędzy jest jeszcze łatwiejsze, niż w bankach. Pożyczanie pieniędzy na bieżącą konsumpcję bardzo często prowadzi do kłopotów finansowych. Każda kolejna pożyczka obciąża dodatkowo budżet domowy, aż wreszcie ilość comiesięcznych zobowiązań jest większa, niż możliwości finansowe ich spłaty. Jak wskazują specjaliści od finansów optymalna wartość zadłużenia, która jest możliwa do spłaty bez obniżania standardu życia nie powinna przekraczać 25 procent domowego budżetu.
Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Najgorszym rozwiązaniem jest spłacanie zobowiązań z kolejnych pożyczek. Taka sytuacja jest w stanie w bardzo krótkim czasie doprowadzić do problemów finansowych. W Polsce wiele osób nie ma szerokiej wiedzy na temat ekonomii, kredytów, rynków finansowych. Z tego powodu konsumenci bardzo często nie korzystają z różnych możliwości dostępnych na rynkach finansowych, które pozwalają na uporanie się z nadmiernym zadłużeniem. Przy problemach ze spłatą kredytu zawsze warto na początku próbować negocjować z bankiem. Na takie działania decyduje się, jednak niewielka liczba klientów. Banki są w stanie przyznać tzw. wakacje kredytowe, które pozwalają na poradzenie sobie z przejściowymi kłopotami finansowymi, choćby wynikłymi ze straty pracy. Bank może również obniżyć ratę kredytu w zamian za wydłużenie okresu spłaty zobowiązania.
Pożyczanie odpowiedniej ilości pieniędzy

Łatwość w dostępie do kredytów konsumpcyjnych oraz pożyczek sprawia, że wiele osób nie szacuje w odpowiedni sposób swoich możliwości finansowych. To, że bank czy firma pożyczkowa chce nam pożyczyć pieniądze wcale nie oznacza, że będziemy mogli takie zobowiązanie spłacić. Ani banki, ani firmy pożyczkowe nie antycypują przyszłości klienta a jedynie oceniają jego aktualne możliwości finansowe. Od klienta zależy to, czy dobrze określi swoje przyszłe możliwości finansowe. Zawsze przy pożyczaniu pieniędzy warto brać pod uwagę swoją przyszłą sytuację finansową, zwłaszcza przy zaciąganiu długoterminowych zobowiązań, które trzeba będzie spłacać przez wiele lat. Sytuacja finansowa w długim okresie czasu może się bardzo zmieniać na niekorzyść osoby decydującej się na zaciągnięcie dużego kredytu, czy pożyczki w wysokich kwotach. Jeśli brakuje nam pieniędzy zaciągnięcie kredytu czy pożyczki wcale nie jest najlepszym sposobem na uporanie się z problemami finansowymi.

Publikacja powstała dzięki firmie www.detektyw-szczecin.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj