Czym jest fundusz inwestycyjny

Fundusz inwestycyjny w najprostszych słowach określić można jako specyficzną formę inwestowania pieniędzy uczestników tego funduszu.

 

Uczestnicy, nazywani także inwestorami, wpłacają konkretne sumy na konto funduszu licząc na zyski z tytułu ulokowania w nim pieniędzy. Wpłaty uczestników tworzą majątek funduszu, który dobrze zainwestowany pozwoli osiągnąć wyższe zyski, niż gdyby każdy z uczestników chciał indywidualnie inwestować swoje pieniądze.
Wynika to z faktu, iż funduszem zarządzają osoby posiadające specjalistyczną wiedzę i zwykle mają dostęp do szerszej gamy instrumentów finansowych niż inwestorzy indywidualni. Zysk to słowo klucz dla funduszy inwestycyjnych, a osiągniecie go zależy od wielu czynników.
Portfel inwestycyjny a zysk
Za zysk inwestorów odpowiedzialne są przede wszystkim osoby zarządzające funduszem, które z pomocą analityków rynku i doradców inwestycyjnych podejmują szereg decyzji mających doprowadzić do wypracowania jak najwyższych stop zwrotu z inwestycji. Na rynku istnieje mnóstwo aktywów, w które można inwestować majątek funduszu tworząc tak zwany portfel inwestycyjny.
W skład portfela inwestycyjnego wchodzić mogą papiery wartościowe takie jak akcje, obligacje lub bony skarbowe, jak również inne aktywa, takie jak nieruchomości czy surowce. Dywersyfikacja portfela, czyli inwestowanie w różnorodne aktywa pozwoli zmniejszyć ewentualne straty i uniknąć ryzyka porażki.
Poziom ryzyka a zysk
Określenie opłacalności inwestowania w dany typ aktywów wiąże się również z oceną ryzyka, na przykład na podstawie rankingów niezależnych instytucji analitycznych. Inne ryzyko występuje w przypadku zwykłych funduszy inwestycyjnych, a inne w przypadku funduszy absolutnej stopy zwrotu.
Decydując się na inwestycje w fundusz absolutnej stopy zwrotu inwestorzy mają szansę wypracowania bezwzględnego zysku i to niezależnie od trendów rynkowych. Poziom ryzyka, jaki są w stanie zaakceptować inwestorzy determinuje wybór funduszu. I tak, ci, którzy liczą na większe zyski zainwestują raczej w fundusze inwestycyjne o bardziej agresywnej (ryzykownej) polityce inwestycyjnej. Z kolei ci, których zadowala pewny, choć mniejszy zysk wybiorą raczej fundusze inwestycyjne mniej ryzykowne, takie jak fundusze dłużne, pieniężne czy stabilne.
Czas inwestycji a zysk
Środki finansowe wpłacone przez inwestorów do funduszy inwestycyjnych zamkniętych i otwartych inwestowane są przez te fundusze zwykle przez dłuższy okres czasu. Z założenia efektywność tego typu inwestycji jest większa w dłuższym okresie czasu. To czy inwestorzy zdecydują się na inwestycje długoterminowe trwające pięć lat lub więcej, czy na inwestycje krótkoterminowe, zależy od ich podejścia.
Jedni mogą chcieć pomnażać swój kapitał w dłuższym okresie czasu, inni mogą liczyć na krótkoterminowe zyski. W końcu spora jest grupa osób inwestujących w fundusze z programem emerytalnym, których celem jest oszczędzanie pieniędzy na przyszłą emeryturę. Niezależnie od tego, czy postawi się na fundusz inwestycyjny absolutnej stopy zwrotu, fundusz inwestycyjny zamknięty, czy otwarty, zawsze najważniejszy jest zysk.
Artykuł powstał we współpracy z funduszem inwestycyjnym Acer Agressive – http://acerfiz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj