Czy studentowi opłaca się kupić mieszkanie w Krakowie?

0
4

Koszty utrzymania studenta wcale nie są małe. Już sam wynajem pokoju w Krakowie kosztuje średnio 700 zł miesięcznie. Może, zamiast wynajmować lepiej kupić więc żakowi mieszkanie? Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem to jak najbardziej opłacalna inwestycja.

Kupno mieszkania dla studenta może wydawać się niepotrzebnym wydatkiem. Zdaniem wielu osób to nie jest odpowiedni czas na zakup własnego M. Niech student się usamodzielni, zacznie zarabiać – wtedy może myśleć o własnym mieszkaniu. Czy to aby na pewno dobre podejście? Przecież w czasie studiów Twój żak musi mieć, gdzie mieszkać. Jeśli założymy, że pokój we współdzielonym mieszkaniu będzie go kosztować 700 zł, to po 5 latach daje to całkiem dużą sumę (42 tys. zł). Gdy uświadomimy sobie, z jakimi wydatkami wiąże się wynajem mieszkania w dużym mieście, kupno mieszkania już na samym starcie brzmi całkiem rozsądne. Tym bardziej, jeśli student zdecyduje się współdzielić mieszkanie.

Jakie mieszkanie najbardziej opłaca się kupić studentowi?

W zależności od potrzeb żaka możesz rozważyć kilka opcji:

  • Mieszkanie trzy pokojowe

Po co studentowi takie duże mieszkanie? To proste. Jeden pokój może zająć sam, a dwa pozostałe podnajmować innym studentom. Tym sposobem w ciągu 5 lat możesz zarobić 84 tys. zł (700 zł czynszu opłacane regularnie przez dwóch najemców). To znacznie ułatwi Ci spłatę kredytu zaciągniętego na mieszkanie. Oszczędzisz też na rachunkach za prąd, wodę i media. Trzypokojowe mieszkanie ma jeszcze jedną zaletę – może stać się wygodnym domem dla przyszłej rodziny Twojego dziecka.

  • Kawalerka

Kawalerki od lat cieszą się dużym wzięciem wśród studentów. Ma to wpływ ich stosunkowo niska cena i mniejsze koszty utrzymania. Jeśli w kawalerce jest wystarczająco dużo przestrzeni, ją też można z kimś dzielić (osobom zainteresowanym takim rozwiązaniem polecamy 1- pokojowe mieszkania na osiedlu Czyżewskiego 1 – większość kawalerek ma tam ok. 30m2 i wydzieloną kuchnię). Zakup kawalerki także można postrzegać w kategorii inwestycji – mieszkanie może stać się później źródłem dochodu pasywnego.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując mieszkanie dla studenta?

Kupując mieszkanie dla studenta, musisz brać pod uwagę przede wszystkim jego lokalizację. Mieszkanie położone na obrzeżach miasta może być tańsze, ale jego lokalizacja będzie sprawiać same problemy. Na uczelnię daleko, powrót z wieczornej imprezy możliwy tylko taksówką – przedmieścia to zdecydowanie nie najlepsze miejsce dla studenta. Kłopotem może być również ewentualna sprzedaż takiego mieszkania. Nieruchomości na obrzeżach bardzo szybko tracą bowiem na wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here