Stojąc przed koniecznością wyboru kredytu hipotecznego, każdy potencjalny kredytobiorca zadaje sobie pytanie, w jakiej walucie podjąć zobowiązanie finansowe. Wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu walutowego, dzięki czemu mają szansę na kredyt dużo tańszy niż ten liczony w złotówkach.

 

Od czego zależy wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych?
 
Zazwyczaj kredyty hipoteczne w obcych walutach mają niższe oprocentowanie od tych udzielanych w złotówkach, więc w efekcie są rozwiązaniem tańszym – współczynnik procentowy w takich przypadkach ustalany jest na podstawie wskaźnika LIBOR (stopa procentowa kredytów udzielanych na rynku międzynarodowym) powiększonego o marżę banku. Podobnie działa to w sytuacji, gdy kredyty hipoteczne brane są w złotówkach – tutaj odniesieniem jest WIBOR (stopa procentowa, wg której banki krajowe pożyczają sobie pieniądze), który jest wyższy i zależny od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Przykładowo, wskaźnik LIBOR dla euro 6M wynosi na obecnie 0,36, natomiast WIBOR 6M dla złotówki już 2,72. Oczywiście nie bez znaczenie jest też wysokość prowizji, która stanowi po prostu zarobek banku i jest równie istotną składową oprocentowania kredytów hipotecznych.
 
Zalety kredytów walutowych
 
Najczęściej branymi kredytami walutowymi są kredyty hipoteczne – na ich przykładzie najprościej zrozumieć korzyści, jakie płyną z tytułu podjęcia zobowiązania finansowego w innej walucie:
 
•kredyty walutowe są tańsze od ofert analogicznych udzielanych w złotówkach;
 
•kredyty hipoteczne w obcej walucie dają lepszą zdolność kredytową – mówiąc najprościej, kredytobiorca może otrzymać więcej środków niż w przypadku kredytu zaciąganego w złotówkach;
 
•złotówka w odniesieniu do innych walut jest coraz bardziej stabilna i postrzegana przez inwestorów jako silny pieniądz – jeżeli tendencja będzie zwyżkować (warunkiem jest stały wzrost gospodarczy), to rata kredytu hipotecznego będzie spadać. 
 
Kredyty hipoteczne w obcej walucie – koniecznie porównaj!
 
Przy wyborze kredytu walutowego trzeba się dobrze zastanowić nad ryzykiem wzrostu raty – to, co stanowi największą zaletę podjęcia takiego zobowiązania, jest jednocześnie jego najgorszą wadą. Niestety, kredyt w obcej walucie podlega wahaniom kursu – można na tym zyskać, ale też jednocześnie i dużo stracić. Wiele osób decydując się na takie zobowiązanie, zapomina też, że warunki jego przyznawania mogą się znacząco od siebie różnić. Dlatego przy wybieraniu kredytu hipotecznego, sensownym wyjściem jest skorzystanie z kalkulatora na finmarket.pl. Z pewnością decyzja o wyborze formy finansowania takiego kredytu będzie wówczas dużo łatwiejsza.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj