Architekt wnętrz radzi: podatek od sprzedaży nieruchomości – jak uniknąć wysokich kosztów?

Artykuł opublikowany dzięki agencji architektonicznej PerfectSpace.pl

Przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości co do zasady podlega opodatkowaniu. Jej sprzedaż jest bowiem uznawana za źródło przychodu na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, jeżeli nie następuje w toku wykonywania działalności gospodarczej, a została dokonana przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Zgodnie z poglądem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, odpłatne zbycie jest definiowane jako czynność, która „po stronie zbywcy przynosi przysporzenie majątkowe dające się wycenić w momencie dokonania tego zbycia”.

Architekt wnętrz wyjaśnia: optymalizacja podatkowa
Omawiane przepisy mają zastosowanie zarówno do nieruchomości nabytych odpłatnie, jak i w drodze dziedziczenia. Moment przeniesienia własności nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży zdaje się nie budzić wątpliwości. Stosownie do art. 924 k.c. za moment nabycia spadku uważa się natomiast chwilę śmierci spadkodawcy.
Jeżeli chcesz uniknąć wysokiego podatku nie musisz czekać, aż upłynie okres pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. W przypadku jej sprzedaży przed upływem tego okresu, możesz skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Ważne jest przy tym przyjęcie odpowiedniej zasady rozliczenia dochodu w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
Aby uniknąć obowiązku zapłaty podatku, należy przeznaczyć środki na własne cele mieszkaniowe i odpowiednio udokumentować poniesione koszty – z taką sytuacją najczęściej spotykają się architekci wnętrz. Opodatkowaniu nie podlegają dochody ze zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Architekt wnętrz podkreśla, że wysokiego podatku unikniesz dzięki inwestycji w inną nieruchomość – nabycie działki budowlanej, budynku lub lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub ich budowę czy remont. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Istotna kwestia – lokalizacja nieruchomości
Bez znaczenia pozostaje przy tym lokalizacja nieruchomości. Można zainwestować zarówno w nieruchomość położoną w kraju, jak i za granicą. Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów ustawy o PIT, zwolnienie obejmuje bowiem rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, w tym położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii.
Co więcej, zwolnienie od podatku przysługuje także osobom, które w ramach rozliczenia spłacą kredyt na opisane powyżej cele mieszkaniowe. Przepisy ustawy obejmują jednak wyłącznie zobowiązania zaciągnięte przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Jeżeli wszystkie środki z odpłatnego zbycia w całości zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości zwolniony od podatku dochodowego. Jeżeli nie dokonasz inwestycji, będziesz zobowiązany do uiszczenia podatku w wymiarze 19% osiągniętego dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, a kosztami uzyskania przychodu.
Obowiązki wobec urzędu skarbowego
W celu skorzystania z ulgi mieszkaniowej należy zgłosić zbycie nieruchomości lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości. Składając deklarację na formularzu PIT-39, zobowiązujemy się do przeznaczenia środków (w całości lub w części) na wyżej opisane cele mieszkaniowe. Należy samodzielnie prognozować kwotę ulgi, stanowiącą iloczyn dochodu ze zbycia oraz udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie ze sprzedaży nieruchomości. Jeżeli w toku prowadzonych prac ulegnie ona zmianie, wystarczy złożyć korektę deklaracji. Aby prawidłowo oszacować kwotę ulgi można zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz.
Niedopełnienie zobowiązań zadeklarowanych wobec naczelnika urzędu skarbowego, rodzi konieczność zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
Przed dokonaniem inwestycji, warto zasięgnąć opinii specjalistów. Na wsparcie możesz liczyć także w ramach kompleksowej obsługi architekta wnętrz z agencji architektonicznej. Wielopłaszczyznowa współpraca ułatwi porozumienie w zakresie planowania rozliczeń z uwzględnieniem optymalizacji podatkowej już na etapie wyboru odpowiedniej nieruchomości oraz sporządzania projektu aranżacji wnętrza.
Źródła:
ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), zw. dalej: „ustawa o PIT”;
ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.), zw. dalej: „k.c.”;
wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 28 września 2011 r., sygn. akt I SA/Sz 721/11 (LexisNexis nr 3893301).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj